dijous, 18 de febrer del 2010

Unitat Didàctica: ESTRANGERISMES I MANLLEUS

La unitat didàctica que hem proposat per a l’àrea de llengua catalana tracta sobre els estrangerismes i els manlleus. Hem escollit aquest tema perquè pensem que és un tema interessant i funcional per als alumnes i, a més, és poc tractat a les aules d’avui dia.

La unitat s’adreça bàsicament a nens de cicle mitjà i té una durada de set hores distribuïdes en sis sessions.

Està pensada per a ser realitzada en un grup heterogeni, tant des del punt de vista lingüístic com de nivell d’aprenentatge. Per aquest motiu, la majoria d’aquestes promouen el treball cooperatiu i l’aprenentatge participatiu.

D’altra banda, s’ha de tenir en compte que els alumnes d’aquest grup estan en contacte amb un vocabulari que prové de diversos àmbits, com ara el de la tecnologia, que és un dels més importants.

Per aquest motiu, hem plantejat una sèrie d’activitats que s’adapten a aquestes característiques, amb la finalitat que els alumnes s’adonin d’aquesta realitat lingüística tan cabdal en la nostra societat.

Els objectius que pretenem tractar amb la realització d’aquesta UD són:

  • Valorar la realitat multilingüe i multicultural de la nostra societat com a font de riquesa personal i col·lectiva.
  • Prendre consciència de la importància del domini de les llengües en un món cada cop més global.
  • Ser conscient de l’evolució de les llengües.
  • Reflexionar sobre la llengua i les normes d’ús lingüístic a partir de situacions de comunicació reflexiva.

Les competències bàsiques que es treballaran són:

· Competència comunicativa, lingüística i audiovisual.

· Competència d’autonomia i iniciativa personal.

· Competència d’aprendre a aprendre.


La Unitat Didàctica està composta per cinc activitats, d’exploració de les idees prèvies, d’introducció, d’estructuració i d’aplicació. Aquestes són:


  1. Ens introduïm al món dels estrangerismes (Exploració de les idees prèvies)
  2. Juguem a cartes! (Introducció)
  3. Password (Introducció)
  4. El sac dels estrangerismes (Estructuració)
  5. Fem teatre! (Aplicació)

Esperem que aquesta UD sigui un recurs útil a l’aula i ajudi a tractar el tema dels estrangerismes i manlleus de manera motivadora, divertida i, a la vegada, funcional.

Activitat 1: Què és un estrangerisme? Què és un manlleu?



Objectius :

· Realitzar i observar una representació amb un diàleg de mots estrangers i manllevats.

· Entendre les diferències entre els dos tipus de mots mitjançant un debat conjunt.


Material:

· Diàleg (de 5 o 6 persones) en que hi figurin mots manllevats i estrangerismes.

· (OPCIONAL) Material divers per a la representació: vestits, perruques, complements diversos...etc.

Desenvolupament:

Un grup de 4 o 5 nens realitzarà una petita representació, en la qual el diàleg haurà de contenir estrangerismes i/o manlleus. Un cop finalitzades totes les representacions, posaran en comú quines paraules els ha sorprès. Per acabar, la mestra explicarà què és un manlleu, un estrangerisme i les diferències entre aquests dos conceptes.

Durada: 30 minuts

Activitat 2: Juguem a cartes!

Objectius:

- Distingir i classificar els estrangerismes i manlleus segons la categoria i la procedència.

Material:

- Cartes del joc fetes manualment.


Desenvolupament:

En aquesta activitat es tracta de distribuir els alumnes en dos grups, cadascun dels quals serà el contrincant del grup contrari. Cada grup tindrà a la “seva mà” cinc cartes d’estrangerismes i manlleus. Aleshores, haurà de col·locar correctament cada carta en la seva categoria i, a més, s'haurà d'encertar la procedència de cada una d’elles per tal de poder guanyar. Evidentment, guanyarà aquell grup que abans es quedi sense cartes a la “seva mà”.


Durada:

- 1 hora aproximadament.

Activitat 3: Password

Objectius:

- Treballar els manlleus i el seu significat de manera divertida.

- Fomentar l’enginy i la imaginació.

- Expressar-se oralment en situacions de “nervis o tensió”.

Material:

- Targetes amb manlleus.







Desenvolupament de l’activitat:

Els alumnes es distribuiran en grups de quatre i formaran dues parelles. Cada membre de la parella tindrà una targeta amb cinc mots manllevats.

Comença el jugador 1 del primer equip. En 1 minut haurà de fer que l’altre jugador endevini el màxim nombre de paraules de la targeta. Per fer-ho podrà donar com a màxim tres pistes d’una paraula cadascuna amb l'objectiu que l'altre l’endevini. Després que el jugador 1 hagi donat una pista, el jugador 2 haurà de donar una resposta.

Si el qui dóna les pistes no sap el significat d’un mot manllevat, podrà consultar el diccionari.

Un cop acabat el primer minut, serà el jugador 1 de la segona parella qui donarà les pistes al seu company. Després, tindran el seu torn els jugadors 2.


Guanyarà la parella que més passwords aconsegueixi completar.


Durada:

- 1 hora aproximadament.

Un cop hem fet totes els activitat, tant l’inicial per introduir el tema dels estrangerisme i manlleus com les activitats de desenvolupament, haurem de fer una activitat final, d’avaluació i de síntesi, que ens permetrà avaluar el que anteriorment se’ls ha ensenyat.

Activitat 4: El sac dels estrangerismes

Objectius

- Relacionar els estrangerismes i els manlleus amb el context de la frase.

- Adonar-se de la freqüència de la utilització d’estrangerismes i manlleus.

Material

- Sac de paraules

- Fitxes


Durada

Aquesta activitat té una durada aproximada de 30 minuts.


Desenvolupament

En primer lloc, els nens de la classe s’han d’agrupar en parelles. Tot seguit, s’ha de repartir una fitxa amb buits a cadascuna de les parelles. Un exemple de fitxa és el següent:

  • Omple els buits següents amb els estrangerismes que creguis convenients:

Tinc un ____________ penjat a la meva habitació de Lionel Messi.

La _________ és el menjar típic d’Itàlia i el __________ és el dolç típic de França.

Al jugador de l’Espanyol li van fer una falta dins l’àrea contrària i l’àrbitre va pitar __________.

Al meu germà li agrada llegir ________ manga.

El ____________ ja està passat de moda, ara per escoltar música es porten els MP4.

  • Ara omple els buits amb els manlleus convenients:

El/la __________ és una persona que punxa discos a les discoteques.

Aquest cap de setmana vam anar al Pirineu i vam baixar el riu amb un _________.

La Laia porta un ________ al melic.

Vaig haver de comprar-me un _________ per anar al casament del meu tiet.



Per cada fitxa tindran un sac de paraules diferent, en aquest cas serà:


Aleshores, per parelles, han d’omplir la fitxa de manera que apareguin totes les paraules del sac.

Un cop completen la fitxa poden intercanviar-la amb una altra parella i provar d’omplir els nous buits.

Finalment, en veu alta, cada parella llegeix les frases que apareixen a la fitxa que han completat.

D’aquesta manera, la resta de companys escolta els estrangerismes i els manlleus destacats, ampliant així els seus coneixements sobre el tema. Així, tots plegats, s’adonen de la importància de l’ús d’estrangerismes i manlleus en la vida quotidiana.


Activitat 5: Fem teatre!

Un cop realitzades totes les activitats, tant la inicial per introduir el tema dels estrangerisme i manlleus com les activitats de desenvolupament, haurem de fer una activitat final, d’avaluació i de síntesi, que ens permetrà avaluar el que anteriorment se’ls ha ensenyat.


Objectius:

- Utilitzar correctament els estrangerismes i els manlleus a la representació.

- Ser conscients de la utilització d’estrangerismes i manlleus a la vida quotidiana.

- Elaborar diàlegs originals i amb sentit.

Material: Una mica d’imaginació i materials (roba, cartolines...) per realitzar la representació - caracterització.


Desenvolupament:

El primer que han de fer els nens és agrupar-se en grups de 6 o 7 persones. Un cop els grups estiguin formats, es comencen a escriure les representacions. Aquestes representacions han de ser semblants a la que el mestre, anteriorment, hagi realitzat a principi de la unitat didàctica. En aquestes han d'estar presents tant estrangerismes com manlleus, molt comuns a la nostra societat actual.

Un cop les representacions estiguin transcrites i apreses de memòria, els nens les escenificaran.


Durada:

1 hora per la preparació i 1 hora més per a les teatralitzacions de tots els grups. Cada teatralització haurà de durar 10 minuts aproximadament

.